Automatické svietenie, automatické spínače svetiel

Automatické rozsvecovanie svetiel

Slovensko nás motoristov v poslednej dobe prekvapuje viac než dosť a to najmä svojimi i zákonmi, vyhláškami, úpravami zákonov atď. Jedným z nich je aj povinné, celoročné svietenie, na ktoré si veľa ľudí doteraz nezvyklo a vôbec to nerieši. Väčšina nových áut už má funkciu automatického rozsvecovania svetiel. Staršie vozidlá ale touto funkciou nedisponujú a častokrát sa stáva, že ich proste zapnúť zabudneme. Hrozí nám pená pokuta a pokazený celý deň.

 

Všetci to dobre poznáme, sadneme do auta, myšlienkami sme už v meste, že čo nám všetko treba dnes vybaviť a v polovici cesty sa uvedomíme, že sme zabudli zapnúť svetlá! No, jedno šťastie, že nás nestopli uniformovaní...Je celkom normálne, že človek pri odchode autom zabudne zapnúť svetlá. Starší človek na to zabudne a ešte ked je vonku krásne a slnečno, ani nás nenapadne svetlá rozsvietiť. Niektorí to riešia tak, že páčky, resp. tlačidla slúžiace na zapnutie svetiel nechávajú vždy v polohe „ON“, čiže zapnuté, no niektoré žiarovky a LEDky nemusia vydržať niekoľko stotinový príliv väčšieho prúdu pri štartovaní. No my vám dnes predstavíme trochu sofistikovanejšie riešenie. Novšie automobily elektriku vypnú pri zamknutí auta a pri nechaní zapnutých svetlách, ale staršie vozy ich nechajú zapnuté a pokiaľ si to nevšimnete, hrozí vým nepríjemné vybitie baterky a následné komplikácie. 

 

Preto je pár eurová investícia do automatického spínača svetiel veľmi výhodná.

Automatický spínač, resp. zariadenie zabezpečuje automatické zapnutie svetiel (parkovacích aj stretávacích svetiel), hneď po naštartovaní vozidla. Jeho prednosťou je jednoduchá konštrukcia, bezúdržbová prevádzka a ľahká montáž do vozidla. Jeho inštalácia je jednoduchá a mechanikovi zaberie len pár minút času. Pripája sa paralelne na ovládací prvok svetiel vozidla, ktorý zostáva pri automatickom zapnutí svetiel vo vypnutej polohe. Prepínač svetiel je v polohe I a otočením kľúča v zapaľovaní sa rozsvietia parkovacie aj stretávacie svetlá vozidla. V závislosti od zapojenia pre dízlové motory sú časy oneskorenia pri parkovacích svetlách 10 sekúnd a pri stretávacích svetlách 20 sekúnd. Pre benzínové motory je to 5 sekúnd pre parkovacie svetlá a 10 sekúnd pre svetlá stretávacie. Po vypnutí zapaľovania svetlá automaticky zhasnú. Doporučujeme ako darček pre starších motoristov alebo tých, ktorý vlastnia starší automobil.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie