Deflektory Scania

História spoločnosti Scania

Prvopočiatky spoločnosti Scania sa píšu od roku 1900, kedy bola založená firma Maskinfabriks AB Scania v meste Malmö na juhu Švédska. Základnou činnosťou novej spoločnosti bolo ťažké strojárenstvo a výroba osobných a nákladných automobilov. V roku 1911 sa Scania spojila s Vagnsfabriks Aktiebolaget i Södertälje, firmou, ktorá bola založená už v roku 1891 a tiež sa zaoberala produkciou úžitkových automobilov.


V roku 1919 bola celá výroba orientovaná iba na nákladné automobily. V období po prvej svetovej vojne však dopyt po nich prudko klesol a aj kvôli silnej deflácii spoločnosť v roku 1921 zbankrotovala. Ešte v rovnakom roku však bola so zhodným názvom znovu založená.

Scania-Vabis ako úspešný podnik s rozvinutou sieťou obchodných zastúpení a opravárenských dielní pre autobusy a nákladné automobily bola od roku 1948 navyše aj generálnym importérom Volkswagenu vo Švédsku. V roku 1969 sa spoločnosť zlúčila s firmou Saab pod menom Saab-Scania.

Od roku 1991 je Scania znovu samostatnou spoločnosťou. V roku 2000 získala skupina Volkswagen AG za sumu okolo 3 miliard mariek 18,7 % kapitálu a 34,0 % hlasov vo správnej rade. 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info