Deflektory Porsche

História Porsche

Porsche je značka výrobcu športových automobilov, ktorú založil v roku 1931 inžinier Ferdinand Porsche. Sídlo spoločnosti bolo spočiatku v meste Gmünd, neskôr Zuffenhausen v Rakúsku. Prvé automobily Porsche, typy 64 (1938) a 356 (1948) boli z veľkej časti postavené z dielov Volkswagenu 64 „chrobák“, ktorého F.Porsche takisto vyvíjal. Postupnými evolúciami boli však zhodné diely postupne nahrádzané špeciálnymi už pod značkou Porsche.

Po smrti zakladateľa F. Porsche roku 1951, pokračoval vo výrobe jeho syn Ferdinand „Ferry“ Porsche junior, ktorý spolupracoval s designérom Erwinem Komendom, ktorý navrhoval aj tvar VW „chrobák“. Po úspechu vozidiel 550 Spyder, špeciálne vyvinutého pre preteky, bola v roku 1963 spustená produkcia modelu 911, dnes už typického zástupcu značky so šesťvalcovým vzduchom chladeným motorom boxer uloženým za zadnou nápravou.
Porsche je dnes uznávanou automobilkou vyrábajúce luxusno-športové automobily. Drží niekoľko rekordou ako napríklad najríchľejšie prejdený okruh Nurburgring. Bolo to síce so závodným špeciálom ale niekoľko desaťročí starý rekord dodnes nik neprekonal a berme v úvahu, že dnes sú vyspelejšie a výkonovo silnejšie automobily.

Z dlhodobej spolupráce s VW vznikli napríklad modely 914, 944 či Cayenne ktorý zdieľa karosériu s VW Tuareg. Porsche je jednou z najlepšie profitujúcich automobiliek na svete.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info