Deflektory Fiat

História automobilky Fiat

FIAT je najväčšia talianska automobilová spoločnosť, má sídlo v Turíne. Spoločnosť vyrába osobné automobily, športové automobily, nákladné autá a rôzne priemyselné a poľnohospodárske stroje. FIAT vlastní aj niekoľko podnikov pre výrobu vesmírnych zariadení. Je automobilkou rôznych tvárií a patrí k najväčším automobilkám sveta, nakoľko zahŕňa široké spektrum značiek.

Spoločnosť bola založená v roku 1899 J. Anellom a podľa plánov svojho zakladateľa vyrábala autá podľa licencie od Renaultu s motormi De Dion. Na začiatku mala spoločnosť asi 150 zamestnancov, ktorí vyrábali prvý Fiat 31/2. Auto sa veľmi nepredávalo, pretože mu chýbala spiatočka.

V roku 1903 talianske orgány zrušili colné dane pre dovoz ocele, čo malo okamžite pozitívny vplyv na priemysel. Začala veľká produkcia automobilov, autobusov a nákladných automobilov. Fiat sa veľmi pozdvihol a zaplavil Taliansko expanziou svojich automobilov.

Spoločnosť sa preslávila svetovým rekordom, keď v roku 1906 jej Fiat 300 HP Record dokázal svojim motorom s výkonom 290 konských síl zrýchliť až na 200 km/h. Na potvrdenie statusu šampióna nebolo treba dlho čakať, v roku 1911 model S61 s 10,5 litrovým motorom vyhral preteky Grand Prix vo Francúzsku. Dnes sú tieto hodnoty smiešne nakoľo rýchlosř 200km/h sa stala bežne dosiahnuteľnou aj pre autá nižších stredných tried s podstatne menšími motormi.

Do začiatku roka 1920 sa FIAT stala najväčšou spoločnosťou v Taliansku. Mnoho ľudí verí, že tento úspech by mal byť pripísaný hlavnému manažérovi spoločnosti Vittoriovi Vallettovi, ktorý viedol spoločnosť v období rekonštrukcie továrne po druhej svetovej vojne, keď počas bojov boli výrobné závody vážne poškodené a naviac boli znárodnené.

Na začiatku 60. rokov spoločnosť sprivatizovala a viedla rodina Anellovcov. FIAT vybudoval automobilový závod v ZSSR v Stavropole na Volge, neskôr premenovanom na Togliatti. V roku 1969 do koncernu FIAT pribudla Lancia.

V roku 1986 kúpil FIAT spoločnosť Alfa Romeo a jej pobočky a tým posilnil svoje pozície na svetovom trhu. Politika spoločnosti čoskoro umožnila prezentovať sa na trhu s novým modelom Alfa 164. Po Alfa 164 tam bola vyrobená séria modelov, medzi ktorými bola Alfa 156, ktorá sa stala automobilom roku 1997 v Európe. Fiat sa začínal stávať gigantom a vlastnil väčšinu produkcie v Taliansku a expandoval na Európsky a americký thr.

Dnes FIAT zahŕňa také spoločnosti ako Ferrari, Lancia, Alfa Romeo a Maserati. Majú aj vlastnú skupinu tovární na výrobu traktorov.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie