Automobily

Pridané: 22.12.2017 16:36:42

Automobil je motorový dopravný prostriedok používaný na prepravu osôb alebo tovaru pohybujúci sa na niekoľkých kolesách.. V článku sa dozviete aké typy automobilov sa vyrábajú, históriu automobilových značiek a mnoho ďalších zaujímavých informácii.

Automobily sa delia na tieto druhy:

 • osobný automobil
 • autobus
 • nákladný automobil
 • van, minivan
 • pretekársky automobil
 • elektromobil
 • motorová trojkolka
 • terénny automobil, off-road, all-road

Osobný automobil

Osobné motorové vozidlo alebo hovorovo osobné auto je automobil kategórie M1, čiže motorové vozidlo najmenej so štyrmi kolesami určené na prepravu sediacich osôb a ich batožín, ktoré má najviac deväť miest na sedenie, vrátane miesta pre vodiča, a celkovú hmotnosť neprevyšujúcu 3,5 t, a ktorého priestor na batožiny nie je väčší ako priestor na prepravu osôb.

Osobný automobil je najrozšírenejší typ automobilu. Tieto automobily sa rozdeľujú podľa mnohých kritérií do skupín, napríklad podľa tvaru karosérie , podľa typu motora, pohonu alebo paliva. Väčšina svetových automobiliek vyrába práve osobné automobily. Medzi najväčšie automobilky patrí napríklad japonská Toyota, americký General Motors alebo nemecký Volkswagen.

Autobus

je motorový dvojstopý dopravný prostriedok určený na prevoz minimálne deviatich osôb, vrátane miesta pre šoféra. 

Rozdelenie autobusov

delia sa podľa účelu použitia:

1. mestské - sú určené na prevádzku s častými zastávkami v mestách. Majú určené miesta na státie.

 • prímestské - majú menší počet miest pre stojacich cestujúcich oproti mestským
 • predmestské - majú menší počet miest pre stojacich cestujúcich oproti mestským

2. medzimestské - sú určené pre prepravu cestujúcich a ich batožiny medzi jednotlivými mestami a ich okolím. Nemajú osobitne určené miesta pre stojacich cestujúcich, môžu ich však prepravovať

 • miestne medzimestské autobusy
 • linkové medzimestské autobusy - určené pre prepravu iba sediacich cestujúcich

3. diaľkové - sú určené pre diaľkovú prepravu cestujúcich a ich batožiny. Preprava stojacich cestujúcich je vylúčená.

4. špeciálne - napr. na prepravu invalidov alebo väzňov.

5. trolejbusy - poháňaný trakčným elektromotorom. Elektrickú energiu získava pomocou elektrickej trakcie - vodičov upevnených pomocou prevesov nad vozovkou.

Podľa počtu prepravovaných osôb:

 • veľké autobusy - viac ako 23 cestujúcich
 • malé autobusy - 9 až 22
 • minibusy - 9 až 16
 • midibusy - 17 až 22

Autobusy sa podľa konštrukcie delia na:

1. jednopodlažné

 • nízkopodlažné
 • so štandardnou výškou podlahy
 • vysokopodlažné

2. dvojpodlažné
3. kĺbové

 • dvojčlánkové
 • trojčlánkové

Podľa dĺžky sa autobusy zaraďujú do tried:

 • osobitne malej - do 5 m
 • malej - 6 až 7,5 m
 • strednej - 8 až 9,5 m
 • veľkej - 10,5 až 11,5 m
 • osobitne veľkej nad 11,5

 

Nákladný automobil

je typom viacstopového úžitkového automobilu, určeného na prepravu nákladu. Môže ísť o menší automobil s nosnosťou niekoľko ton, alebo i o veľké súpravy s niekoľkými prívesmi, tzv. kamióny, s hmotnosťou desiatok ton. Na pohon sa používa prevažne výkonný vznetový spaľovací motor s vysokým krútiacim momentom. Dodávka ani pick-up sa za nákladný automobil väčšinou nepovažujú.

Van, minivan

Dodávkový automobil (hovorovo dodávka) je druh automobilu určený na dopravu tovaru alebo ľudí. Najčastejšie má krabicový tvar, štyri kolesá, väčšiu výšku, dĺžku a vzdialenosť podlahy od zeme ako bežné osobné automobily. Na predných miestach bývajú dve alebo tri miesta. Zadných sedadiel je rôzny počet, ak je dodávka určená na prevoz tovaru, nie sú žiadne. Na základe dodávkových automobilov sa stavajú aj mikrobusy a minibusy, v týchto prípadoch môže počet sedadiel pre cestujúcich presiahnuť aj 15 miest.

Pretekársky automobil

Je skonštruovaný a vyrobený pre vyššie záťaže než civilný osobný automobil, ktorý stretávame na cestách. Existuje viacej variantov druhu. Štandardné rozdelenie sa presne špecifikovať nedá, nakoľko v dnešnej dobe patrí medzi populárne športy.

Najznámejším pretekárskym automobilom je monopost F1. Sú špeciálne upravené na vysokú rýchlosť presahujúcu 300km/h nielen konštrukčne, ale i z hľadiska bezpečnosti. Sú poháňané vysokootáčkovými agregátmi cez 700 konských síl čo predstavuje akceleráciu v kľude z 0 na 100km/h pod 2 sekundy. Pretekárske vozidlá sú vyrábané zo špeciálnych odľahčených materiálov (napr. uhlíkové vlákno), čo napomáha nižšej váhe a tým ľahšie zrýchlenie alebo aj zastavenie vozidla. Brzdy, nápravy, a všetky súčasti taktiež podliehajú veľkej účinnosti pri nízkej hmotnosti z dôrazom na bezpečnosť, preto oproti bežným vozidlám sú niekoľkonásobne drahšie.

Ďalšie známe pretekárske súťaže sú závodné špeciály WTC, NASCAR.

Elektromobil

je automobil používajúci pre svoj pohon elektrickú energiu. Ako zdroj energie používa obvykle akumulátor, ktorý musí býť pred jazdou nabitý z externého zdroja. Na kapacite akumulátora závisí dojazd elektromobilu.

Hlavnou výhodou elektromobilov je ich účinnosť. Prevod energie elektrickej na mechanickú je možné dosiahnuť s účinnosťou až 90 % (v prípade asynchrónneho motora) oproti 30–40% účinnosti spaľovacieho motora. Celková účinnosť pohonu samozrejme závisí aj od účinnosti výroby elektriny pre pohon z primárneho zdroja a energetickej účinnosti použitých akumulátorov resp. palivových článkov (táto sa pohybuje okolo 50–80 % podľa použitej technológie – olovo, NiMH, Li-ion, Li-pol). Na rozdiel od bežného automobilu je však možné využiť proces brzdenia tzv. rekuperáciou.

Off-road, terénny automobil

 je automobil, ktorý vďaka svojej konštrukcii dokáže jazdiť nielen po ceste, ale aj v ťažkom teréne. Má väčšiu svetlú výšku, robustnejšiu karosériu, pohon všetkých kolies s prídavnou prevodovkou a väčšie kolesá. Ďalej vo výbave obsahuje vyprosťovacie prostriedky v prípade uviaznutia auta v teréne.

Karoséria sa nemusí zásadne líšiť od bežných automobilov s pohonom 4x2, niektoré "terénne automobily" majú pohon 4x2 a ich terénne schopnosti boli riešené len svetlou výškou a rozchodom kolies.

Triedy osobných automobilov

Trieda mini nižšia nižšia stredná stredná vyššia stredná vyššia luxusná
skupina A00 A0 A B C D  
skupina 1 2 3,1 3,2 4,1 4,2 5 6 7
Dĺžka v mm <3900 <4300 <4500 <4600 <4700 <4800 <5000 <5200 >5000
Rázvor v mm <2500 <2600 <2700 <2800 <2900 <3000 >2900
Prevádzková hmotnosť <1200 <1700 <1700 <1800 <2000 <2400 >2000
Bežný objem motora v l <1,2 1,2-2,0 1,6-3,2 1,6-3,5 2,0-3,5 2,5-6,0 >4,0
Výkon v kW <45 40-132 59-190 75-210 100-270 170-350 >300
príklad vozidla Škoda - Škoda Fabia - Škoda Octavia - Škoda Superb - - -
príklad vozidla Audi  - A2 - A3 - A4 A6 A8 -
príklad vozidla Ford  Ford KA Ford Fiesta Ford C-MAX Ford Focus Ford S-MAX Ford Mondeo Ford Falcon  Ford Taurus Ford Thunderbird
príklad vozidla VW  Fox Polo Golf Jetta - Passat - Phaeton -
príklad vozidla Peugeot  107 207 308 - - 407 607 - -
príklad vozidla BMW  - - BMW 1  - - BMW 3  BMW 5  BMW 7 -
príklad vozidla ďaľších žnačiek  Fiat Seicento Renault Clio Kia Cee'd Toyota Corolla Renault Laguna Volvo S40 Volvo S60 Volvo S80 Maybach Landaulet

 

Teraz si napíšeme o každej značke automobilov nejaký stručný popis

Abarth

je talianska automobilka založená Rakúšanom Karlom Abarthom. Táto značka sa od svojho založenia v roku 1949 zaoberala predovšetkým motošportom a prezentovala sa výrobou závodných špeciálov. V znaku Abarthu je škorpión - Abarthove znamenie, v ktorom sa narodil.

Abarth bol Fiatom znovuzrodený po dlhšom období nečinnosti v roku 2007 a stal sa samostatnou značkou v rámci koncernu Fiat

Acura

je obchodná značka, ktorú používa japonský výrobca áut Honda v USA, Kanade a Hong Kongu od marca 1986 na predaj luxusných automobilov a takmer luxusných automobilov. Ide hlavne o luxusnejšiu výbavu interiéru a image značky, ktorá sa prezentuje ako americká značka aj keď má Japonské korene. To bol aj dôvod vzniku značky, keďže Američania uprednostňujú americké a európske autá pred ázijskými, ktoré vnímajú ako menej kvalitné. Pre túto filozofiu vznikli aj konkurenti značky - Lexus od Toyoty a Infiniti od Nissanu.

Alfa Romeo

je taliansky výrobca automobilov, založený v roku 1910. Od roku 1986 je Alfa Romeo členom Fiat Group. Spoločnosť mala pôvodný názov ALFA, čo bola skratka pre Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardská automobilová spoločnosť). Prvý automobil, ktorý vyrobili, bolo 1910 24 HP

Aston Martin

je výrobca luxusných športových automobilov so sídlom v Anglickom Gaydone. Automobilka bola založená v roku 1914. Vyrábala športové autá, no do sériovej výroby sa dostali až v roku 1921. Automobilka ma britského majiteľa Prodrive.

Audi

je výrobca luxusných áut v Nemecku, ktorý patrí do Volkswagen Group. Spoločnosť má sídlo v Ingolstadte v Bavorsku.

nak Audi - "štyri kruhy" - je symbolom jedného z najstarších výrobcov vozidiel v Nemecku. Predstavuje splynutie štyroch - do tej doby nezávislých výrobcov - Audi, DKW, Horch a Wanderer. Spolu so značkou NSU, ktorá k nim pristúpila v roku 1969, tvoria korene dnešnej akciovej spoločnosti Audi.

Bentley

je vo Veľkej Británií založený výrobca luxusných automobilov a vozov triedy GT. Od roku 1998 vlastní Bentleyho Volkswagen Group.

BMW

je nemecký výrobca automobilov, motocyklov a motorov. Hlavné sídlo závodu je v Mníchove. BMW je materskou spoločnostou firiem Mini a Rolls Royce a v nedávnej minulosti aj bývalej skupiny Rover. Modro-biely vzor znaku firmy je štylizáciou bavorskej vlajky a tiež odráža pôvod BMW. Firma sa totiž vo svojich začiatkoch venovala výrobe leteckých motorov, z čoho je odvodený znak: biele lopatky vrtule na modrom pozadí. 

Bugatti

je francúzska automobilka sídliaca v Molsheime pri Štrasburgu. Patrí do koncernu Volkswagen AG a bola založená v roku 1998 ako nasledovník legendárnej automobilky Bugatti. Je známa hlavne modelmi Veyron a EB 110.

Cadillac

je americký výrobca luxusných automobilov. Zakladateľom tejto americkej automobilky bol Henhy Martin Leland. Prvé autá sa vyrábali v roku 1902. Dnes patrí táto automobilka do koncernu General Motors.

Citroën

je francúzska automobilka založená v 1919 André Citroënom. Dnes je súčasťou koncernu PSA Peugeot Citroën. Hlavné sídlo má v Paríži. 

Dodge

je americká automobilka, ktorú založili v roku 1914 bratia Horace a John Dodgeovci. Onedlho vyrobii svoj prvý automobil s názvom "Old Betsy". 

Dacia

bola založená v roku 1966. Po podpísaní licenčnej zmluvy medzi Rumunskou stranou a spoločnosťou Renault sa v roku 1968 začala výroba modelu Dacia 1100. Od roku 2003 vlastni Renault 99,3% akcií Dacia.

Ferrari

 je talianska automobilová značka, ktorá sa preslávila predovšetkým svojimi športovými vozmi a účasťou na automobilových pretekoch (v počiatkoch predovšetkým v pretekoch Formuly 1. Firmu založil bývalý automobilový pretekár Enzo Ferrari, dnes je Ferrari súčasťou koncernu Fiat. Sídli v talianskom meste Maranello.

Ford 

je americká nadnárodná korporácia, vyrábajúca automobily. Tento výrobca automobilov bol založený Henry Fordom v Deaborne. Na začiatku 20. storočia bol Ford, spoločne s firmami General Motors a Chrysler, ako jeden z detroitskej "Veľkej trojky" výrobcov automobilov. Ford zaviedol metódy hrmonadnej výroby vozidiel a hromadného managementu priemyselnej pracovnej sily.

Fiat

 je talianska automobilka, založená v Turíne.

Honda

 je japonský výrobca osobných automobilov, nákladných automobilov a motoriek. Taktiež vyrába elektrické generátory, lodné motory a zahradnú techniku. Honda je najväčší výrobca motorov na svete. Spoločnosť má sídlo v Tokiu a má mnoho pobočiek vo všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Firmu založil v roku 1948 Soičiro Honda.

Hummer

je značka terénnych automobilov patriaca pod automobilku General Motors. Pôvodný automobil Hummer H1 bol založený na podvozku vojenského terénneho automobilu High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV tiež Humvee). Neskoršie verzie Hummer H2 a Hummer H3 boli založené na podvozku menších civilných verzii automobilov.

Hyundai

je juhokórejský podnik. Jeho výrobnou náplňou je strojárenská výroba, stavba lodí, chemická výroba, elektronika a je významným svetovým výrobcom automobilov. Firmu založili v roku 1947 ako opravárenský podnik pre nákladné a osobné vozidlá Chung Ju Yung. V roku 1967 bola založená Hyundai Motor Company.

Chevrolet

je americká firma vyrábajúca autá, založená v roku 1909. Je súčasťou koncernu General Motors. V roku 1953 firma predstavila na výstave automobilov Motorama v New Yorku model Corvette. Od roku 2004 majú na kapote logo Chevroletu aj autá Daewoo.

Chrysler

je americký výrobca automobilov. Od roku 1998 do 2007 bol Chrysler a jeho dcérske spoločnosti súčasťou nemeckej DaimlerChrysler.  

Jaguar

je britská automobilová firma, ktorá sa zaoberá výrobou luxusných a športových automobilov. Založil ju v roku 1922 Sir William Lyons. V roku 1989 bola spoločnosť odkúpená koncernom Ford, ktorý ju v roku 2008 predal indickej firme Tata a je prevádzkovaná ako časť podniku Jaguar Land Rover.

Jeep

je značka výrobcu automobilou a registrovaná ochranná známka koncernu Chrysler. Firma je tradičným a vôbec prvým výrobcom vozidiel SUV.

Kia 

je Juhokórejská automobilka so sídlom v Yangjae-dong, Seocho-gu, Seoul, Južná Kórea. Na Slovensku pri Žiline sa nachádza zatiaľ jediný závod na výrobu automobilov tejto značky v Európe, Kia Motors Slovakia, kde sa vyrába malý rodinný model Kia cee'd a malé SUV Sportage .

Koenigsegg

je švédska automobilka vyrábajúca superšportové automobily. 

Lada 

alebo VAZ je označenie motorových vozidiel vyrábaných v ruskom meste Togliatti vo Volžskom automobilovom závode. Značka VAZ vznikla v roku 1966 po dohode o spolupráci s talianskou automobilkou FIAT. Prvý sériovo vyrábaný VAZ 2101 vyrobili v roku 1970. Tieto automobily boli na vtedajšom sovietskom trhu predávané pod značkou "Žiguli". 

Lamborghini

je výrobca vysokovýkonných automobilov. Sídli v talianskom mestečku Sant'Agata Bolognese.

Lancia

 je talianska automobilka založená v roku 1906 v Turíne. Patrí medzi najstarších výrobcov automobilov vo svete. Je známa ako propagátor technických inovácií (napríklad ako prvý vyrábala vozidlá zo samonosnou karosériou. 

Land Rover

je britský výrobca terénnych a viacúčelových vozidiel, sídliaci v Anglickom meste Gaydon. Land Rover je po automobilke Jeep najstarším výrobcom vozidiel SUV.

Lexus

je dcérska automobilka koncernu Toyota z Japonska vyrábajúca luxusné a športové, hlavne hybridné automobily. Táto značka je známa svojim technickým pokrokom a bezpečnosťou.

Lincoln 

je americká značka aút vyššej triedy a štátnych limuzín. Lincoln automobiles je dcérska spoločnosť koncernu Ford, ktorý sídli v Dearborn, Michigan, USA.

Lotus

 je britský výrobca športových a závodných áut založený v Hethelu v Norfolku . Spoločnost je známa navrhovaním a stavaním výrazných závodných a sériových vozidiel, ktoré vynikajú skvelou ovladatelnosťou a extrémne nízkou hmotnosťou. Spoločnosť tiež ponúka svoje služby ďalším automobilkám, napríklad pre koncern GM navrhla a vyvinula štvorvalcový motor, ktorý sa uplatňuje vo vozidlách Opel, Vauxhall a Saab.

LIAZ

(Liberecké automobilové závody) bol výrobca nákladných a špeciálnych vozidiel so sídlom v Jablonci nad Nisou. Tam nadväzoval na výrobu automobilky Reichenberger Automobilfabrik (RAF), ktorá fungovala už od roku 1907 a v priebehu 1. svetovej vojny sa spojila s firmou Škoda.

Maserati

je známy taliansky výrobca športových vozidiel. Firmu založili bratia takého priezviska v roku 1914 v Bologni. Sídlo a továreň sa v súčasnosti nachádza v Modene. Patrí koncernu Fiat, respektíve jeho súčasti Alfe Romeo.

Maybach

je nemecká automobilka luxusných áut. Bola založená v roku 1909 Wilhelmom Maybachom a jeho synom Karlom Maybachom ako riaditeľom. Spoločnosť bola pôvodne dcérskou spoločnosťou firmy Zeppelin a bola známa ako "Luftfahrzeug-Motorenbau GmbH" až do roku 1918. Dnes spoločnosť vlastní Daimler AG so sídlom v Stuttgarte.

Mazda

je japonská automobilka sídliaca v Hirošime. Európskym sídlom automobilky je Leverkusen v Nemecku.

Mercedes-Benz

je nemecká automobilka. Prvý automobil značky Mercedes (ešte nie Mercedes-Benz) je zároveň považovaný za prvý moderný automobil. 

Mini

je vozidlo projektované britským konštruktérom gréckeho pôvodu Alecom Issigonisom. Na začiatku 60. rokov 20. storočia sa stalo jedným z najobľúbenejších európskych áut.

Mitsubishi

je veľký japonský priemyselný koncern, jej najznámejšiou časťou je automobilka Mitsubishi Motors.

Nissan 

je japonská automobilová značka, jej pôvodný názov bol Datsun. V dnešnej dobe patrí medzi jednu z najproduktívnejších a zároveň jednu z najväčších značiek v Japonsku. Motory Nissan V6 s usporiadaním šiestich valcov do V sa umiestnil v hodnotení Ward's 10 Best Engines po 14 rokov v rade, od založenia ceny.

Opel

je nemecký výrobca automobilov. Opel je najväčšia európska značka, ktorú GM vlastní a spolu s Vauxhallom tvorí jeho základ v Európe. 

Peugeot

je francúzska automobilka a zároveň značka vyrábaných automobilov. Automobilka patrí do koncernu PSA Peugeot Citroen. Je to druhý najväčší európsky výrobca automobilov po Volkswagene.

Porsche

je nemecký výrobca športových áut. Automobilku založil v roku 1931 Ferdinand Porsche.

Renault

je francúzska automobilka, ktorá vyrába autá, vany, autobusy, traktory a nákladné automobily. Vďaka aliancii s Nissanom je to štvrtý najväčší výrobca automobilov na svete. Vlastní rumunskú spoločnosť Automobile Dacia a kórejskú spoločnosť Renault Samsung Motors. Spoločnosť je známa mnohými revolučnými dizajnmi, bezpečnostnými technológiami a motoristickým športom.

Rolls Royce

je britská spoločnosť na výrobu automobilov, ktorú založili Charles Rolls a Henry Royce v roku 1906. Najslávnejšia je však výroba automobilov v súčasnosti s názvom Rolls-Royce Motor Cars Ltd., ktorá je od roku 2000 súčasťou nemeckého koncernu BMW.

Rover

bola britská automobilka založená na značke Austin v Birminghamu. Firma Rover v posledných rokoch bola súčasťov BMW a MG Rover Group.

Škoda 

je česká automobilka, ktorá má sídlo v meste Mladá Boleslav, vyrábajúca predovšetkým osobné automobily. V roku 1991 sa stala jednou z automobiliek skupiny Volkswagen Group. 

Saab

je známa švédska firma založená v roku 1937 v meste Trollhättan. Firma patrí medzi priekopníkov vo vývoji preplňovaných benzínových motorov. Povestná je však vysoká úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti vozidiel tejto značky.

Seat

je španielska automobilka. Pôvodne bola založená ako joint venture španielskej vlády a talianskej automobilky Fiat. Až do začiatku 80. rokov vyrábala v licencii rôzne modely Fiatu. Od roku 1990 je jej 100% vlastníkom koncern Volkswagen.

Shelby Super Cars

je americký výrobca automobilov. Firma bola založená v roku 2004 a vyrába superšportové.  automobily. Ich model SSC Ultimate Aero v roku 2007 porazil držiteľa rekordu Bugatti Veyron rýchlosťou 413,66 km/h. Oproti Veyronu je Ultimate Aero TT výhodnejšie hlavne cenou, ktorá dosahuje len jednu tretinu ceny Veyronu.

Subaru

je japonská automobilová značka a zároveň automobilová divízia japonského koncernu Fuji Heavy Industries. Prvý automobil Subaru (model Subaru P1) bol vyrobený v roku 1954.

Suzuki

je japonský výrobca automobilov, motocyklov, lodných motorov a dalších.

Tatra

je tretia najstaršia existujúca továreň vyrábajúca automobily po automobilkách Daimler-Benz a Peugeot. Najznámejšia časť podniku sú závody Tatra Kopřivnice zamerané na výrobu automobilov a motorov. Výroba osobných automobilov bola ukončená v roku 1999, ale spoločnosť stále vyrába predovšetkým terénne nákladné vozidlá s pohonmi 4x4, 6x6, 8x8, 10x10 a 12x12.

Toyota

je japonská automobilka, založená v roku 1937. Je to najväčší výrobca automobilov na svete a zároveň najväčšia japonská automobilka a vyrába ako osobné automobily, tak dodávky, nákladné autá, motory, autobusy, robotov a iné. Je to zároveň ôsma najväčšia spoločnosť sveta

Volkswagen

je nemecká automobilka sídliaca vo Wolfsburgu. Je členom skupiny Volkswagen Group, jedného z najväčších svetových automobilových koncernov. Názov v preklade znamená ľudové vozidlo.

Volvo

je spoločnosť založená v roku 1927 vo švédskom Göteborgu. Prvé Volvo bolo vyrobené v apríli 1927 a nieslo názov Volvo ÖV 4. 

Článny sme čerpali zo zdroja sk.wikipedia.org

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie