Lacné centrálne zamykania

Na čo slúži centrálne zamykanie.

Centrálne zamykanie automobilov umožňuje vodičovi alebo cestujúcemu na sedadle vpredu zamknúť alebo odomknúť vsetky dvere vozidla stlačením tlačidlá alebo prepnutím prepínača.

Centrálne zamykanie bolo prvýkrát použité na luxusnom vozidle Scripps-Booth v roku 1914, ale nebolo to bežné, kým ho znova nezaviedol Packard v roku 1956. Dnes je bežné už pri všetkých modelov automobilov, ak nie je automaticky zabudované, ponúka sa ako doplnková výbava.

Na začiatku systémy centrálneho zamykania ovládali iba dvere. Veľa vozidla má dnes systémy, ktoré ovládajú  veko batožinového priestoru alebo dvierka plniaceho otvoru palivovej nádrže.

U moderných automobilov je tiež bežné, že sa zámky automaticky aktivujú, ak vo vozidle zaradíte prevodový stupeň alebo vozidlo dosiahne určitú rýchlosť. Pri týchto systémoch sa zámky vôčšinou deaktivujú pri zastavení vozidla.

 

Dnes má väčšina vozidiel s centrálnym zamykaním aj diaľkový bezkľúčový systém, ktorý umožňuje odomykať vozidlo stlačením tlačidla na diaľkovom ovládači - u niektorých vozidiel ako Ford či Nissan Maxima - vložením číselnej kombinácie cez klávesnicu. Tieto systémy potvrdzujú úspešné odomknutie / zamknutie pomocou svetelného alebo zvukového signálu. 

Niektoré vozidlá majú systém založený na vzdialenosti, keď sami otvoria vozidlo pri priblížení sa. Moderné a nové vozidlá ponúkajú s centrálnym zamykaním aj funkciu otvárania a zatvárania garážovej brány.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info