Predaj výfukov a všetkých doplnkov do výfukovej sústavy.

Výfuky, lambda sondy, katalyzátory, pružné diely výfuku, pletence

Schéma výfukového systému automobilu

Image

1 - príruba k zbernému potrubiu, 2 - lambda sonda, 3 - trojcestný katalyzátor, 4 - naznačenie chemickej činnosti katalyzátoru, 5 - expanzná komora prvého (predného) tlmiča, 6 - dvojitý plášť s izolačnou vrstvou, 7 - tlmiace prvky druhého (zadného tlmiča ), 8 - dvojitý plášť s izolačnou vrstvou, 9 - vyústenie výfuku

Funkcie výfuku

Výfuk všeobecne slúži k odvodu spálených plynov z motora a aj k podstatnému zníženiu hluku motora. Pri horení paliva vznikajú v spaľovacom priestore plyny o vysokej teplote a tlaku, ktoré je nutné rýchlo odviesť. Bežný výfuk sa skladá zo systému trubiek av závislosti na celkovej funkciu systému sú spálené plyny vedené napríklad najskôr cez turbodúchadlo za účelom zvýšenia výkonu motora, ďalej katalyzátor, ktorý slúži na zníženie emisií škodlivín, alebo rezonátor a tlmič pre zníženie úrovne hluku výfuku.

 

Na prvom mieste za hlavou valcov sú výfukové zvody. Je to diel, vyrobený väčšinou z oceľoliatiny, ktorý slúži u motorov o viac valcoch ku zvedeniu spálených plynov zo všetkých valcov do jedinej trubky. V bežnej produkcii sú vyrobené z liatiny a tvarované väčšinou so zameraním na malú spotrebu materiálu, na ekonomiku výroby. Preto je práve u zvodov veľký priestor pre možné efektívne ladenie. Jednotlivé válce zapaľujú v rôznych časoch a prúdy plynov sa v obyčajných zvodoch môžu ovplyvňovať aj negatívne. Môže dochádzať ku spätným tlakom do spaľovacieho priestoru a tým k zníženiu výkonu v tomto momente. Preto sa zvody robia iné, dlhšia, leštené zvnútra pre zníženie turbulencií plynov pri priechode a tak ďalej. Väčšinou sú použité trubky rôzne ohýbané so zreteľom na rovnakú dĺžku a odpor pred miestom spojenia. Tvar je spočítaný pre vyžadovaný rozsah otáčok motora.

 

Ďalej je umiestnený dnes už vždy katalyzátor. Slúži k zmierneniu toxicity výfukových plynov. Vytvára síce ďalšie spätný tlak na motor (okolo jednej desatiny atmosféry), ale je dnes vyžadovaný pre splnenie emisných noriem. Bežný katalyzátor sa nazýva trojcestný a znamená to, že spôsobuje tri procesy:

  1. redukcia oxidu dusného na kyslík a dusík: 2NOx → xO2 + N2
  2. oxidácia oxidu uhoľnatého na oxid uhličitý: 2CO + O2 → 2CO2
  3. oxidácie nespálených uhľovodíkov (HC) na oxid uhličitý a vodu: CxHy + NO2 → xCO2 + mH2O

 

Životnosť katalyzátora sa pohybuje v rozmedzí 80-150 tis. km. Po určitom kilometrovom priebehu prestáva pracovať a musí sa vymeniť. Nie je to už dnes tak drahé, ako kedysi a dá sa použiť navyše univerzálny katalyzátor, ktorý má rovnakú funkciu a konštrukciu.

 

Samotný tlmič výfuku je nádoba s prepážkami a rúrkami, kde dochádza k utlmeniu zvuku a vzniku deštruktívnej interferencie v špeciálnej rezonančné komore, ktorá je usporiadaná za účelom vytvorenia vĺn s opačnými fázami, ktoré navzájom potom kolidujú a zanikají.výfuk-deštruktívnej interferencie .. vlny s fázami otočenými o 180 stupňov Prítomnosť tlmiča v systéme opäť zvyšuje spätný tlak a možno teda použiť rôzne športové tlmiče s menším odporom, ale zároveň s menšou mierou utlmeniu nežiadúcich zvukov. Výrobcovia automobilov už ale v dnešnej dobe dokážu vyrábať tlmiče s menším odporom pri zachovaní funkcie.

 

Zlý stav výfukového potrubia (hrdzavé výfuky-predovšetkým vo vnútri .. prepážky, prasknuté výfuky atd) má za následok zvýšenie úrovne hluku, ale aj zlú funkciu motora, zvýšenie spotreby paliva ..


Možnosť platby:

platba platobnou kartou Visa, Visa Elektron,  MasterCard, Maestro

Platba hotovosťou pri osobnom vyzdvihnutí doplnkov na auto na predajni

Platba za autodoplnky bankovým prevodom - Internet banking

Platba na dobierku pri doručení balíka kuriérskou službou UPS

Spôsob dodania:

Doručenie balíkov s autodoplnkami pomocou kuriérskej spoločnosti UPS

Osobný odber náhradných dielo a autodoplnkov

 

Náš tovar z Autobiznis.sk nájdete aj na www.pesiazona.sk

Porovnávač produktov autodoplnkov, náhradných dielov a diskov

Zaregistrovať do Noviniek e-mailom
 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.